Przejdź do głównej zawartości

Verão Total 2015



 
Logo tegorocznej edycji Verão Total (źródło)


W poniedziałek w Portugalii rozpoczyna się tegoroczna edycja Verão Total. Jest to cykliczna impreza organizowana przez telewizję RTP1 od 2008 r. Od tego roku każdego lata ekipa telewizyjna wraz z artystami objeżdża portugalskie miasta i miasteczka, w których odbywają się kolejne koncerty Verão Total. W ciągu ośmiu lat było ich ponad trzysta, a na kolejne fani imprezy mogą liczyć i w tym roku. Tegoroczna edycja startuje na południu Portugalii w miejscowości Beja, następne to Figueira de Castelo Rodrigo (7.07), Ponte do Sôr (8.07), Castelo de Paiva (9.07), Arraiolos (10.07), São Pedro da Sul (11.07). Nazwy kolejnych miejscowości na trasie Verão Total pojawią się na stronach programu. Prowadzącymi imprezy są gwiazdy portugalskiej telewizji: Vanessa Oliveira, Joana Teles, José Pedro Vasconcelos, Jorge Gabriel, Sónia Araújo, Hélder Reis, José Carlos Malato, Isabel Angelino, Mário Augusto i Catarina Camacho, reporterzy to Tiago Goes Ferreira, Serenella Andrade i Sérgio Oliveira - taki skład podano na ten rok.

Impreza jest w pewnym sensie podróżą, podczas której odkrywana jest Portugalia. W każdym z miejsc, do którego zawita ekipa Verão Total odbywają się koncerty muzyki rozrywkowej, ale także prezentacja regionu. Dziennikarze rozmawiają z przedstawicielami władz, z regionalnymi twórcami, artystami, zwykłymi ludźmi. Odwiedzają ciekawe miejsca, czasami znane, a czasami takie, które dopiero warto poznać i dodać do mapy wędrówek po Portugalii. Na nowo odkrywana jest tradycja i dziedzictwo narodowe, które prezentuje się szerszemu gronu odbiorców, ukazuje się różnorodność kulturową i geograficzną kraju od północy po południe poprzez wizyty w kolejnych miejscowościach, także na portugalskich wyspach.

W telewizji program będzie transmitowany przez kanał RTP1 z przerwami między godz. 10.00 a 18.00, w soboty do 20.00. Można go też oglądać na kanale RTP International.
Imprezę przygotowują dwie ekipy telewizyjne, co jest konieczne, bo impreza odbywa się codziennie. Podczas gdy jedna ekipa realizuje program w jednym mieście, druga przyjeżdża do kolejnego, by tam przygotować wszystko, co niezbędne na dzień następny.

Więcej informacji o imprezach na stronie RTP lub na Facebooku.

Podczas imprezy Verão Total w miejscowości Tomar w 2013 r.
W sklepach natomiast pojawiła się płyta z przebojami wykonawców, którzy pojawią się na koncertach. Jest to muzyka rozrywkowa, w sam raz na lato i dla wielbicieli takich klimatów - czyli plenerowych imprez, podczas których występy muzyczne są dodatkową, a nie główną atrakcją. Oto okładka płyty, a jej zawartość możecie sprawdzić tutaj.
 

Beja, pierwszy przystanek na mapie tegorocznego Verão Total (źródło zdjęcia tutaj)
Prezenterzy Jorge Gabriel i Sónia Araújo (źródło zdjęcia tutaj)



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og