Przejdź do głównej zawartości

Nasza działalność

Poniżej przedstawiamy chronologicznie najważniejsze wydarzenia zorganizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”  oraz te, w których braliśmy udział na zaproszenie innych instytucji:

6 grudnia 2023 Amáliia dzieckiem, Amáliia dzieciom - Amáliia Rodrigues w portugalskiej literaturze dla dzieci i młodzieży spotkanie on-line z Grażyną Jadwiszczak i Zuzanną Szpurą

Grażyna Jadwiszczak i Zuzanna Szpura opowiadały o Amálii Rodrigues i jej obrazie dziecka w literaturze portugalskiej, zarówno tej dla dzieci, jak i dla dorosłychNagranie ze spotkania mozna zobaczyć tutaj.

16 sierpnia6 października 2023 Wystawa zdjęć członków Stowarzyszenia pt. Lizbona – moja miłość w Mikołowskim Domu Kultury


20 maja 2023 4. edycja Fado w Katowicach  koncert Joany Amendoeiry, Sary Paixao i Carlosa Leitao

Kolejny koncert z cyklu Fado w Katowicach, który organizujemy w Filharmonii Śląskiej. Więcej o koncercie tutaj.


12 grudnia 2022 Warsztaty portugalskie w Zespole Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Udział w warsztatach uczniów przygotowujących się do praktyk zawodowych w Lizbonie w marcu i kwietniu 2023 roku.


825 listopada 2022 Wystawa Powrót do ścieżek przemierzonych poświęcona José Saramago w Punkcie 11 w Bielsku-Białej

W gościnnym Punkcie 11 w Bielsku-Białej, dzięki uprzejmości Instytutu Camõesa z Warszawy, prezentowaliśmy wystawę poświęconą José Saramago, a przygotowaną z okazji jego setnych urodzin. 25 listopada odbył się finisaż wystawy, podczas którego m.in. Tomasz Giza opowiedział o Saramago i Lizbonie. Plakat z wystawy dostępny jest tutaj.


4 i 18 listopada 2022 III Jesienne spotkania z literaturą portugalską i o Portugalii

Cztery spotkania literackie z tłumaczami, autorami literatury portugalskiej i tej o Portugalii, na które otrzymaliśmy wsparcie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz uzyskaliśmy patronaty Ambasady Portugalii w Warszawie i Instytutu Camõesa z Warszawy. Spotkania odbyły się w bibliotece CINiBA w Katowicach (współorganizator) – opis spotkań znajduje się na naszym blogu, a nagrania na naszym koncie na Youtube.


21 maja 2022 3. edycja Fado w Katowicach  koncert Tanii Oleiro, Diamantiny i Vanii Duarte

Kolejny koncert z cyklu Fado w Katowicach, który organizujemy w Filharmonii Śląskiej. Więcej o koncercie tutaj.


13 maja 2022 Polsko-portugalskie rozmowy o historii, przyjaźni i tęsknocie

Spotkanie w Szczecinie z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych polsko-portugalskich. Więcej tutaj.


5 maja 2022 Wielcy Portugalczycy  mistrzowie słowa?

Spotkanie on-line z Grażyną Jadwiszczak, Darią Mikocką i Gabrielem Borowskim z okazji Światowego Dnia Języka Portugalskiego. Więcej tutaj.


19 kwietnia 2022 Wybrzeże Costa Vicentina - inne oblicze portugalskiego Algarve i Alentejo

Prezentacja Justyny Kłaczany w Galerii Podróżniczej w MDK Mikołów. Więcej tutaj.


31 marca 2022 udział w Luzofonii 2022 pt. Barwy i odcienie muzyki portugalskiej

Prezentacja Tomasza Gizy na temat Fado w Katowicach i innej muzyki portugalskiej w Polsce. Więcej tutaj.


20 grudnia 2021 Wydanie serii trzech książek biograficznych Wielcy Portugalczycy

Amália Rodrigues. Tajemnicze miejsce, Fernando Pessoa. Chłopiec, który był wieloma poetami, José Saramago. Człowiek-rzeka to książki, które wydaliśmy własnymi siłami oraz przy wsparciu DGLAB, darczyńców na zrzutka.pl oraz dwóch prywatnych sponsorów – więcej o projekcie można przeczytać w zakładce Wydawnictwo Stowarzyszenia.

 

25 listopada–15 grudnia 2021 II Jesienne spotkania z literaturą portugalską i o Portugalii

Siedem spotkań literackich z tłumaczami, autorami literatury portugalskiej i tej o Portugalii, na które otrzymaliśmy wsparcie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz uzyskaliśmy patronaty Ambasady Portugalii w Warszawie i Instytutu Camõesa z Warszawy – opis spotkań znajduje się na naszym blogu, a nagrania na naszym koncie na Youtube.

 

22 maja 2021 Nieźle zmalowane  o fado w komiksie 

Spotkanie autorskie on-line z twórcami komiksów o fado: Grażyną Jadwiszczak, Zuzanną Szpurą i Jakubem Jankowskim

 

28 kwietnia 2021 udział w Luzofonii 2021 pt. Smaki Portugalii

Prezentacja Tomasza Gizy dotycząca portugalskich książek kucharskich dostępnych na polskim rynku wydawniczym


12 listopada–8 grudnia 2020 I Jesienne spotkania z literaturą portugalską i o Portugalii

Pięć spotkań literackich z tłumaczami, autorami literatury portugalskiej i tej o Portugalii, na które otrzymaliśmy wsparcie Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz uzyskaliśmy patronaty Ambasady Portugalii w Warszawie i Instytutu Camõesa z Warszawy, dodatkowo odbył się minikoncert on-line Joao de Sousy i tria Bastarda z premierowym wykonaniem interpretacji utworów Amalii Rodrigues przygotowanych z okazji obchodów setnych urodzin artystki – opis spotkań znajduje się na naszym blogu, a nagrania na naszym koncie na Youtube.

 

4 marca 2020 udział w Luzofonii 2020 pt. Podróże po Portugalii

Prezentacja Tomasza Gizy dotycząca dostępnych na polskim rynku książek o podróżowaniu do i po Portugalii


19 luty 2020 Spacerem wzdłuż lewady – opowieści z Madery

Prezentacja Justyny Kłaczany w MDK w Mikołowie na temat portugalskiej wyspy Madera.


9 listopada 2019 2. edycja Fado w Katowicach – koncert Silvany Peres 

Drugi koncert, który zorganizowaliśmy w ramach cyklu Fado w Katowicach odbył się w Filharmonii Śląskiej, gdzie wynajęliśmy salę na organizację wydarzenia. Koncert był wielkim sukcesem – można o nim przeczytać na naszym blogu, a także obejrzeć relację zdjęć u nas oraz na stronie Muzycznej Hiperprzestrzeni.


2 kwietnia 2019 Dzień Portugalski w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Żorach

Przygotowanie warsztatów twórczych i organizacja konkursu dla uczniów


4–30 marca 2019 Spotkanie z Portugalią – wystawa zdjęć członków Stowarzyszenia w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej

Wernisaż odbył się 12 marca 2019 roku o godz. 17.00 i towarzyszyła mu prezentacja multimedialna o Portugalii prowadzona przez Tomasza Gizę

 

8 stycznia 2019 Warsztaty portugalskie w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Organizacja warsztatów portugalskich dla uczniów przygotowujących się do wyjazdu na staż do Portugalii + wystawa zdjęć członków Stowarzyszenia

 

9 listopada 2018 1. edycja Fado w Katowicach – koncert Any Laíns 

Pierwszy koncert, który zorganizowaliśmy w ramach cyklu Fado w Katowicach odbył się w Filharmonii Śląskiej, gdzie wynajęliśmy salę na organizację wydarzenia. Koncert był wielkim sukcesem – można o nim przeczytać na naszym blogu, a także w relacji artystki, która opisywała wrażenia po powrocie do Portugalii z Katowic. Polecamy też dwie galerie z koncertu – pierwsza i druga.


29 maja 2018 Barwy Ziemi - Portugalia w MDK Bogucice - Zawodzie

Współorganizacja imprezy tematycznej w MDK Bogucice - Zawodzie w Katowicach, m.in. koncert Kingi Rataj, prezentacja dotycząca Portugalii w wykonaniu Krzysztofa Rosenbergera i Tomasza Gizy oraz wystawa zdjęć członków Stowarzyszenia


26 kwietnia 2018 Spotkanie z Portugalią i inauguracja działalności Stowarzyszenia

We współpracy z Klubem Pracowników Politechniki Śląskiej zorganizowaliśmy w Gliwicach inaugurację działalności Stowarzyszenia, podczas której Justyna Kłaczany przedstawiła prezentację dotyczącą Madery, a Kinga Rataj wykonała koncert fado.

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og