Przejdź do głównej zawartości

Polsko-portugalskie rozmowy o historii, przyjaźni i tęsknocie – 13 maja 2022 r., Książnica Pomorska w Szczecinie


Miejsce: Książnica Pomorska w Szczecinie

Data: 13 maja 2022 r, godz. 18.00

Zapraszamy na Polsko-portugalskie rozmowy o historii, przyjaźni i tęsknocie w 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Portugalią w piątek 13 maja 2022 r. o godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Dokładnie 13 maja 2022 roku mija 100 lat od dnia, w którym Polska i Portugalia nawiązały oficjalne kontakty dyplomatyczne. Podczas II wojny światowej Portugalczycy udzielili ogromnego wsparcia Polakom przebywającym na emigracji. W latach powojennych, kiedy w Polsce panował komunizm, a w Portugalii – reżim Salazara, wzajemne stosunki były znacznie były. Powróciliśmy na nowo do rozmów w 1975 r. 

Nie bez znaczenia są również osobiste fascynacje i przyjaźnie, które nawiązują się pomiędzy ludźmi w wyniku podróży – Polaków do kraju sardynki, i Portugalczyków do krainy białego orła. W ich wyniku powstają w Polsce festiwale, stowarzyszenia, spotkania literackie i inne wydarzenia związane z kulturą Portugalii. Podobnie dzieje się w Portugalii, gdzie Polska staje się coraz bardziej znana i lubiana.

W piątkowy wieczór Polska i Portugalia nie będą leżały na dwóch krańcach Europy, tylko zasiądą obok siebie, porozmawiają serdecznie o tym, co je łączy, przypomną o ciekawych i nieznanych wydarzeniach z przeszłości, oraz wypiją toast za kolejne 100 lat wspólnej historii.

Wieczór uświetnią zacni goście: Luís Manuel Ribeiro CABAÇO  Ambasador Portugalii w Polsce, Arkadiusz Radwan  zastępca dyrektora Akademii Dyplomatycznej MSZ RP, red. Adam Grzybowski, prof. Jacek Tebinka – autorzy książki Na wolność przez Lizbonę. Ostatnie okręty polskich nadziei, Jose Carlos Dias – przedstawiciel Instytutu Camõesa w Warszawie, Wojciech Baczyński – dyrektor Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej w Warszawie.

ZAPRASZAMY!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og