Przejdź do głównej zawartości

Fado w Katowicach

Sofia Ramos, Célia Leiria, Tiago Correia – 5. edycja Fado w Katowicach

Data: 18 maja 2024 r., godz. 19.00
Miejsce: Filharmonia Śląska, ul. Sokolska 2, Katowice
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story

Skład:

Sofia Ramos – wokal
C
élia Leiria – wokal
Tiago Correia – wokal
Pedro Amendoeira – gitara portugalska
Pedro Saltão – viola fado
Paulo Paz – kontrabas


Po raz piąty zapraszamy na koncert „Fado w Katowicach”. W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej po raz kolejny przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artyści zabiorą nas w świat dźwięków Fado, którymi na co dzień oczarowują bywalców domów Fado portugalskiej stolicy.

Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna (viola fado). Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach. Na scenie Filharmonii Śląskiej troje niesamowitych Artystów zaśpiewa utwory ze swoich płyt, ale także najbardziej znane i lubiane utwory Fado, a towarzyszyć im będzie akompaniament pięknie brzmiącej gitary portugalskiej, gitary klasycznej i kontrabasu.

Sofia Ramos wychowała się w muzycznej rodzinie – jej dziadek był członkiem muzycznej grupy
alenteżańskiej, a brat gra na gitarze i śpiewa. Sama Sofia w młodości nauczyła się grać na fortepianie, a gdy w wieku 6 lat otrzymała w prezencie płytę Amálii Rodrigues, pokochała Fado, któremu poświęciła się artystycznie. Ukończyła studia aktorskie na uniwersytecie w Evorze i po roli Hermini Silvy w jednym ze spektakli zaczęła regularnie występować w prestiżowych domach fado. W 2016 roku ukazała się płyta Sofii z muzyką fado, a obecnie można jej posłuchać m.in. w lizbońskim Clube de fado. Sofia zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Celia Leiria pochodzi z Alcanhões niedaleko Santarém z umuzykalnionej rodziny pielęgnującej tradycje fado z regionu Ribatejo. W 2001 roku Carlos Zel zaprosił ją do udziału w prestiżowym koncercie „Quartas de fado” w Estoril i to otworzyło jej drogę do najlepszych lizbońskich domów fado, w których śpiewa do dziś. Jej mocny i rozpoznawalny głos możecie też usłyszeć na płycie Caminhos de fado. Célia zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Tiago Correia zamiłowanie do muzyki zawdzięcza dziadkom, u których w domu zawsze była ona obecna. Gdy w wieku 5 lat po raz pierwszy zaśpiewał z nimi Grândola, vila morena, nie rozumiejąc jeszcze przekazu, poczuł miłość do muzyki. Później uczył się gry na fortepianie, a w wieku 12 lat odkrył Fado, dzięki dziadkowi, który przedstawił go mistrzowi Fado starej szkoły Fernando Farinha. Po wygraniu kliku konkursów, w wieku 16 lat zaczął śpiewać w lizbońskich domach fado. W 2021 r. ukazała się jego debiutancka płyta E decididamente. Tiago zaśpiewa w Polsce po raz pierwszy.

Artystom towarzyszyć będą muzycy: Pedro Amendoeira (gitara portugalska), Pedro Saltão (gitara akustyczna) i Paulo Paz (kontrabas).

Bilety będą dostępne w kasie i na stronie Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz na KupBilecik.pl 

Patronat: Instytut Camõesa w WarszawieMuzyczna Hiperprzestrzeń












Joana Amendoeira, Sara Paixão, Carlos Leitão – 4. edycja Fado w Katowicach


Data:
 
20 maja 2023 r., godz. 19.00
Miejsce: Filharmonia Śląska, ul. Sokolska 2, Katowice
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story

Skład:
Joana Amendoeira – wokal
Sara Paixão – wokal
Carlos Leitão – wokal
Henrique 
Leitão – gitara portugalska
João Filipe – gitara akustyczna
Carlos Menezes – kontrabas

Już po raz czwarty zapraszamy na koncert „Fado w Katowicach”. W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artyści zabiorą nas w świat dźwięków Fado, którymi na co dzień oczarowują bywalców domów Fado portugalskiej stolicy. 

Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na listę UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach Fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach. Na scenie Filharmonii Śląskiej troje niesamowitych Artystów zaśpiewa utwory ze swoich płyt, ale także najbardziej znane i lubiane utwory Fado wybrzmiewające co wieczór w Lizbonie, a towarzyszyć im będzie akompaniament pięknie brzmiącej gitary portugalskiej, gitary klasycznej i kontrabasu.

Joana Amendoeira śpiewa od dziecka, w wieku 11 lat wygrała Grande Noite de Fado, a dziś jest jedną z najważniejszych postaci i niekwestionowaną gwiazdą tego gatunku. Nagrała dziewięć płyt, z których wszystkie były entuzjastycznie przyjęte przez krytyków i publiczność. Powstały one we współpracy z najwybitniejszymi muzykami i autorami tekstów, a Artystka promowała je koncertami na całym świecie. Była rezydentką Clube de Fado, a obecnie często można jej posłuchać w domu Fado Fama d’Alfama w Lizbonie, którego jest właścicielką. Występowała już w Polsce, ale do Katowic przyjedzie po raz pierwszy.

Carlos Leitão jest wybitnym pieśniarzem Fado, ale także kompozytorem, autorem tekstów i gitarzystą. W wieku 10 lat wygrał konkurs Grande Noite de Fado i od tego czasu jest obecny na portugalskiej scenie muzycznej. Nagrał cztery płyty z muzyką Fado i występował z największymi gwiazdami tego gatunku, m.in. z Cristiną Branco, Giselą João, Cucą Rosetą, Marco Rodriguesem czy Jorge Fernando. Napisał utwory na płyty Silvany Peres i Vânii Duarte, gwiazd poprzednich edycji „Fado w Katowicach”. Jest też stałym rezydentem Clube de Fado, najbardziej prestiżowego domu Fado w Lizbonie. W Polsce wystąpi po raz pierwszy.

Sara Paixão zafascynowała się Fado dzięki muzyce Amálii Rodrigues. W młodości brała udział w różnych konkursach Fado, które wygrywała, aż w końcu dostała angaż w prestiżowym domu Fado Senhor Vinho, w którym występowała przez kilka lat. Obecnie pracuje nad debiutancką płytą, która ukaże się w tym roku, śpiewa w domach Fado, m.in. w Clube de Fado czy Fado ao Carmo, a także koncertuje w Portugalii i Europie. W Polsce zaśpiewa po raz pierwszy. 

Artystom towarzyszyć będą muzycy: Henrique Leitão (gitara portugalska), João Filipe (gitara akustyczna; po raz drugi na „Fado w Katowicach”) i Carlos Menezes (kontrabas).

Patronat Honorowy: Ambasada Portugalii w Warszawie, Instytut Camõesa w Warszawie

Patronat Medialny: Muzyczna Hiperprzestrzeń i TVP3 Katowice

Współpraca: Portugalia Gourmet

Partner: Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza




 

Tânia Oleiro, Diamantina, Vânia Duarte – 3. edycja Fado w Katowicach

Data: 21 maja 2022 r., godz. 19.00
Miejsce: Filharmonia Śląska, Sala Koncertowa im. K. Stryji, ul. Sokolska 2, Katowice
Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story
Bilety: Filharmonia Śląska i KupBilecik.pl 


Skład:

Tânia Oleiro – wokal
Diamantina – wokal

Vânia Duarte – wokal
Bruno Chaveiro – gitara portugalska
João Filipe – gitara akustyczna
Paulo Paz – kontrabas


Po dwuletniej przerwie zapraszamy na trzecią edycję „Fado w Katowicach”. W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej po raz kolejny przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artyści zabiorą nas w świat dźwięków Fado, którymi na co dzień oczarowują bywalców domów Fado portugalskiej stolicy.

Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach Fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach. Na scenie Filharmonii Śląskiej trzy niesamowite Artystki zaśpiewają utwory ze swoich płyt, ale także najbardziej znane i lubiane utwory Fado, a towarzyszyć im będzie akompaniament pięknie brzmiącej gitary portugalskiej, gitary klasycznej i kontrabasu.

Tânia Oleiro to niesamowita wokalistka Fado obecna w najbardziej znanych domach Fado Lizbony. Śpiewa od siedemnastu lat i jest jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystek tego gatunku. W 2016 roku wydała swój pierwszy album Terços de Fado, a obecnie przygotowuje drugi krążek. Dwa razy występowała w Polsce, po raz pierwszy przyjedzie do Katowic. Jest też nauczycielką muzyki w jednej z lizbońskich szkół.

Diamantina śpiewa fado od szesnastu lat, w Portugalii znana jest też jako prezenterka telewizyjna. Poza muzyką jest nauczycielką matematyki i nauk przyrodniczych. Wydała docenione przez krytyków i publiczność płyty Fado á flor da pele i Com Tributo. Poza koncertami na scenie występowała w najbardziej prestiżowym Clube de Fado. Po raz pierwszy zaśpiewa w Polsce.

Vânia Duarte wcześnie zakochała się w Fado, ponieważ był to gatunek muzyczny silnie obecny w domu, w którym dorastała. Na co dzień jest rezydentką w renomowanym domu Fado Casa de Linhares, w którym swego czasu regularnie bywała Madonna. Obecnie przygotowuje swoją drugą płytę, z której niektóre utwory zaśpiewa podczas koncertu w Katowicach. W Polsce zaśpiewa po raz pierwszy.

Artystkom towarzyszyć będą muzycy: Bruno Chaveiro (gitara portugalska; po raz drugi na Fado w Katowicach), João Filipe (gitara akustyczna) i Paulo Paz (kontrabas).

Bilety dostępne w kasie i na stronie Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz na KupBilecik.pl 



Tânia Oleiro


Diamantina


Vânia Duarte

                              


*****************************************************************************


Silvana Peres  2. edycja Fado w Katowicach

Data: 9 listopada 2019 r., godz. 18.00

Miejsce: Filharmonia Śląska, Sala Koncertowa im. K. Stryji, ul. Sokolska 2, Katowice

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story

Bilety: Media Markt oraz na www.ticketmaster.pl


Skład:
Silvana Peres – wokal
Inês Vaz – akordeon
André Dias – gitara portugalska 
Edu Miranda – gitara
Marcio Diniz – perkusja

9 listopada 2019 roku zapraszamy na drugą edycję „Fado w Katowicach”. Tym razem w Filharmonii Śląskiej zaśpiewa Silvana Peres, która po raz pierwszy przyjedzie na koncert do Polski. W pięknych wnętrzach Filharmonii Śląskiej już po raz drugi przeniesiemy się do muzycznej Lizbony. Artystka wraz z zespołem zabierze nas w świat dźwięków Fado, ale nie tylko, bo repertuar Silvany inspirowany jest różnymi stylami muzycznymi, które łączy w projekcie Fado no Pé.

Silvana Peres urodziła się w Lizbonie. Jej pierwszą pasją był taniec i już w wieku 9 lat zdobyła tytuł mistrza tańca towarzyskiego Ameryki Łacińskiej. W wieku 14 lat odkryła Fado i od tego czasu ciałem i duszą poświęciła się muzyce i tańcu.

Profesjonalnie śpiewa od 2008 roku, obecnie jest częścią obsady artystów Fado w renomowanej Casa de Linhares, gdzie śpiewają też Fábia Rebordão, André Baptista, Jorge Fernando i Vania Duarte, a posłuchać Fado wpadają Mariza czy… Madonna. Ale występuje też w innych lokalach z Fado, jak choćby w słynnej Taverna dos Trovadores w Sintrze. Zobaczyć ją można także na scenie krajowej podczas dużych koncertów w całej Portugalii, na których zachwyca słuchaczy niesamowitym głosem i ciekawymi interpretacjami muzyki Fado, ale też tańcem, jak ostatnio w sierpniu 2019 roku podczas Festas do Mar w Cascais, gdzie wystąpiła przed Aną Murą. Silvana wzbudza też zainteresowanie wśród międzynarodowej publiczności występując w Europie i Brazylii, gdzie w 2013 roku tańczyła forró, sambę i tango. W 2014 roku była jednym z ważniejszych głosów na święcie Luzofonii w Konsertten Starter w Bergen w Norwegii, a w sierpniu tego roku otwierała iberyjski festiwal folkowy w Huesce w Hiszpanii.

W 2014 r. artystka miała też przygodę z teatrem w lizbońskim Teatro Meridional – weszła w skład obsady spektaklu Martima Crimpa Menos Emergências, nagrodzonego przez „TimeOut” tytułem najlepszej sztuki teatralnej w Portugalii w 2014 r.

W 2017 roku Silvana połączyła obie swoje pasje – do Fado i do tańca – wydając debiutancki album Fado no Pé (fado na piechotę). Silvana prezentuje się na płycie jako artystka world music, która krzyżuje tradycyjne fado z rytmami afrykańskimi, brazylijskimi i latynoamerykańskimi oraz z mieszanką tańców kulturowych tych regionów. Zanim powstała płyta, projekt Fado no Pé urzeczywistnił się podczas licznych koncertów w Portugalii i poza nią.

Album odzwierciedla wielokulturowy świat, w którym żyjemy my, ale przede wszystkim Portugalczycy, na co dzień stykający się z wielokulturowością na ulicach, w klubach, w całej Portugalii i czerpie z tych licznych wpływów dając unikalny wkład w muzykę portugalską i światową, bazując na tradycyjnym fado. To bardzo autorski album, wyprodukowany przez Edu Mirandę, znanego i cenionego muzyka brazylijskiego żyjącego obecnie w Lizbonie, którego wkład twórczy również można usłyszeć na płycie. Edu Miranda przyjedzie z Silvaną na koncert do Katowic.

Fado no Pé został bardzo dobrze przyjęty przez opinię publiczną, krytykę i prasę, a „Blitz Magazine” uznał go za jeden z dziesięciu najlepszych albumów muzyki światowej z 2017 roku, co jest o tyle satysfakcjonującym wyróżnieniem, że za płytą nie stoi żadna duża wytwórnia.

Polscy fani muzyki Fado i world music należą do tych szczęśliwców, którzy już niedługo, 9 listopada 2019 roku, będą mogli usłyszeć projekt Fado no Pé na żywo. Silvana przyjedzie po raz pierwszy do Polski i zaśpiewa podczas 2. edycji Fado w Katowicach. Oprócz przebojowych interpretacji muzycznych z Fado no Pé nie zabraknie samego tańca, ale także tradycyjnego Fado. Tego wieczoru Silvana zabierze nas zarówno na lizbońskie ulice, jak i do tradycyjnej tawerny z Fado – w obu tych miejscach co noc rozbrzmiewa gorąca muzyka z całego świata.

Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne Fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style Fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne Fado jest wykonywane w domach fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach, gdzie do podstawowego składu instrumentów dochodzą inne – u Silvany Peres są to perkusja i akordeon.

Organizatorem koncertu Silvany Peres w Katowicach jest Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”, które działa w Katowicach i promuje szeroko pojętą kulturę portugalską w Polsce m.in. poprzez organizację koncertów, ale także organizowanie wystaw, spotkań autorskich, prezentacji podróżniczych czy wydawanie publikacji o Portugalii. Koncert Silvany jest pierwszym wydarzeniem w cyklu Fado w Katowicach. Pierwsza edycja miała miejsce 9 listopada 2018 roku, a wystąpiła wówczas Ana Laíns – był to jej pierwszy koncert w Polsce.

Polecamy kanał Silvany Peres na Youtube oraz jej strony na Facebooku i Instagramie.

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl oraz w sklepach sieci Media Markt, a także innych punktach sprzedaży, których wykaz dostępny jest tutaj.

Patronat Honorowy nad koncertem objął Ambasador Portugalii w Warszawie Pan Luís Cabaço



Patronat nad koncertem objął Instytut Camões w Warszawie









Współpraca redakcyjna: RMF Classic



Patronat medialny: „Dziennik Zachodni”, „Nasze Miasto”, TVP Katowice, Silesia24









Wyłączny dystrybutor biletów: Ticketmaster Polska



2. Fado in Katowice - Silvana Peres concert


On 9 November 2019, we are happy to invite you for the second edition of “Fado in Katowice”. This time, it will be Silvana Peres who will sing at the Silesian Philharmonic. The artist will come to perform in Poland for the first time. In the beautiful interior of the Silesian Philharmonic, for the second time, we will be taken on a musical journey to Lisbon. We will travel to the world of Fado, but not only, because Silvana takes inspiration from a variety of musical genres as reflected in her project entitled Fado no Pé.


Silvana Peres was born in Lisbon. Her first passion was dancing and at the age of 9, she was awarded the title of Latin dance master. She discovered Fado when she was 14 and since then she has devoted herself to music and dancing.

Silvana has been a professional singer since 2008 and currently she has been among the Fado artists (including FábiaRebordão, André Baptista, Jorge Fernando and Vania Duarte) who sing in the famous Casa de Linhares, where Mariza or Madonna come to listen do Fado. She also performs in other Fado places, including the famous Taverna dos Trovadores in Sintra. She has performed widely in Portugal and the audience is enchanted by her incredible voice and interesting interpretations of Fado music, as well as dancing. In August 2019, she performed at the Festas do Mar festival in Cascais, which featured other famous Portuguese artists, including Ana Moura. Silvana is also well-known to international audience in Europe and Brazil, where she danced forró, samba and tango in 2013. In 2014, she was one of the most important voices during Lusophone festival at the Konsertten Starter in Bergen, Norway. In August 2014, she opened the Iberian folk festival in Huesca, Spain.

In 2014, the artist has cooperated with the Teatro Meridional in Lisbon. She acted in the play entitled Martima Crimpa Menos Emergências which has been awarded the title of the best theatre play of 2014  in Portugal by TimeOut.

In 2017, Silvana combined her both passions – fado and dancing – and she released her first album Fado no Pé. On the album, Silvana shows herself as a world music artist who joins traditional fado with African, Brazilian and Latin American rhythms, as well as with a mix of dancing traditions from these regions. Before the release of the album, the Fado no Pé project came to existence during numerous concerts in Portugal and abroad.

The album reflects multiculturalism in contemporary world. Portuguese people are especially surrounded by multicultural influences in streets and clubs throughout the country. The album is based on Fado, but Silvana uses these multicultural influences and uniquely contributes to the Portuguese and international music. The album was produced by Edu Miranda, a famous and acclaimed musician from Brazil who lives in Lisbon, whose contribution can be heard in the album. Edu Miranda will come to Katowice with Silvana.

Fado no Pé has been well received among the audience, critics and the media. The “Blitz Magazine” selected the album as one of the ten best world music albums of 2017. This is noteworthy in the light of the fact that the album has not been released by any big record label.

Polish fans of Fado and world music are among those lucky ones who will soon, on 9 November 2019,  have the opportunity to listen to Fado no Pé live. Silvana is coming to Poland for the first time and will sing during the second edition of “Fado in Katowice”. The concert will include musical interpretations from “Fado no Pé”, traditional Fado and dance. On that evening Silvana Peres will take us to the streets of Lisbon and the famous Fado tavernas for this incredible world music feast.

*******************************************************************************

Fado w Katowicach – koncert Any Laíns

Data: 9 listopada 2018 r., godz. 19.00

Miejsce: Filharmonia Śląska, Sala Koncertowa im. K. Stryji, ul. Sokolska 2, Katowice

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”, http://my-lisbon-story.blogspot.com

Bilety: Empik, Media Markt, Saturn oraz na www.ticketmaster.pl

Skład:
Ana Laíns – wokal
Paulo Jorge Marques Loureiro – fortepian, bas
Carlos Alberto dos Santos Lopes – akordeon
João Vitor Coelho – perkusja
Bruno Gatinho Chaveiro – gitara portugalska
Regina Gowarzewska – prowadzenie



Ana Laíns jest opisywana jako jeden z najważniejszych interpretatorów portugalskiej muzyki ostatnich lat. Należy do nowego pokolenia strażników fado, które jest nierozerwalnym elementem jej twórczości. Jej wokalny styl i głos są niepodważalne, zachwycają lekkością i dotykiem wraz z pierwszym dźwiękiem. To wirtuoz sceny, za co kochają ją słuchacze na całym świecie.

Katowicki koncert będzie pierwszym występem Any Laíns w Polsce. Artystka promować będzie swój ostatni album Portucalis, okrzyknięty najlepszym w jej karierze, zaśpiewa też utwory z dwóch poprzednich płyt Sentidos i Quatro Caminhos, a także tradycyjne utwory Fado. Artystka jest laureatką wielu nagród muzycznych, a pod jej adresem w samych superlatywach rozpisuje się światowa prasa. Współpracuje z wybitnymi muzykami i autorami tekstów, jak Mafalda Arnauth, Diogo Clemente, Luis Caracol czy Beto Betuk. Do współpracy zaprosił ją nawet Boy George, zachwycony jej diamentowym głosem. Po osiemnastu latach kariery i koncertach na całym świecie Ana Laíns w końcu przyjeżdża do Polski.

Ana Laíns związana jest przede wszystkim z gatunkiem fado, jednak tradycyjna muzyka portugalska to jej wielka pasja. Lubi być nazywana „kolorowym piosenkarzem”. Po raz pierwszy publicznie zaśpiewała w wieku sześciu lat w miejscowości Constância, z którą ma odtąd silny związek. W wieku 16 lat, pod kierunkiem João Chora po raz pierwszy zaśpiewała fado dla publiczności, i właściwie wtedy zaczęła się jej muzyczna droga. Jej kariera nabiera tempa, gdy w 1999 roku wygrywa główną nagrodę podczas Grande Noite do Fado de Lisboa, czyli podczas Wielkiej Nocy Fado w Lizbonie, która co roku odbywa się w lizbońskiej Alfamie i jest prezentacją najznamienitszych osobistości fado starszego i młodego pokolenia. Po tym sukcesie wyruszyła na koncerty zagraniczne – do Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga i USA. W 2001 roku wzięła udział w 37. Festiwalu Piosenki RTP, portugalskiej telewizji, zjawiskowo wykonując utwór „Há Sempre Alguém que Nos Quer”. Jej pierwsze wizyty w studio nagraniowym miały miejsce już w 2000 roku, kiedy przygotowała utwory na różne kompilacje fado, natomiast w 2005 roku rozpoczęła prace nad swoją pierwszą płytą, której producentem został Diogo Clemente, wybitny portugalski gitarzysta.

Płyta pt. Sentidos ukazała się w 2006 roku i zwróciła powszechną uwagę w prasie portugalskiej i międzynarodowej. W Portugalii nazwano ją „wielkim objawieniem”, natomiast brytyjski magazyn „Songlines” wyróżnił ją pochwałą jako współczesny wyraz fado i znak siły portugalskiej sceny muzycznej.

Ana Laíns interpretuje na krążku wiersze takich autorów jak Florbela Espanca, Lydia Oliveira i Antonio Ramos Rosa, a wśród autorów muzyki są Jorge Fernando, Diogo Clemente, Miguel Ribeiro czy Fernando Araujo. Trasa promocyjna obejmowała całą Portugalię, ale także Hiszpanię, Belgię, Holandię, Rosję czy Grecję.

Unikalne podejście Any Laíns do muzyki przyciągnęło uwagę i zaowocowało współpracę z wieloma najlepszymi artystami z Portugalii i poza niej. Oprócz wielu wspaniałych nazwisk z jej debiutanckiej płyty, do wybitnych twórców muzyki współpracujących z Aną dołączył Boy George, który w 2009 roku zaprosił ją do wspólnego nagrania jego przeboju Amazing Grace, który umieścił na swojej płycie, a o wokalu Any wypowiedział się, że jest wzniosły.

W 2010 roku, w dziesiątą rocznicę kariery Any ukazuje się płyta Quatro Caminhos, również wyprodukowana przez Diogo Clemente. Artysta zagrał też na płycie na gitarze. Wśród innych gości pojawiają się takie nazwiska jak Ãngelo Freire i Luis Guerreiro – obaj grają na gitarze portugalskiej. Ana debiutuje tu jako autorka tekstu do utworu Não Sou Nascida do Fado, obok takich autorów jak Natália Correia, Urugwajczyk Rubén Darío czy Brazylijczyk Carlos Drummond de Andrade. Wśród autorów muzyki wymienić należy takich twórców, jak Amélia Muge, José Manuel David czy Filipe Raposo.

Quatro Caminhos to płyta charakteryzująca się niezrównaną szerokością lirycznej ekspresji i uczciwości emocjonalnej. Była szeroko komentowana w prasie międzynarodowej. Holenderski magazyn „Jazzism” pisał o prawdziwej world music z Portugalii , a „VPro Gids” o naturalnej i eleganckiej urodzie głosu Any. „Daily Planet” z Australii też poszedł tym tropem i pisał o czystym i mocnym głosie Artystki, jako niezaprzeczalnym atucie jej repertuaru.

Jeszcze w 2010 roku Ana nagrała dodatkowo dwa utwory na płytę Beto Betuka, których autorami byli Dulce Pontes i Ivan Lins – Sob o Céu de Lisboa i Quase Haikai.

Znaczący udział Any w wykonywaniu i promowaniu tradycyjnej i wschodzącej muzyki portugalskiej został doceniony i w 2014 roku pełniła ona rolę ambasadora do spraw celebrowania ośmiu wieków języka portugalskiego. Udział w tym przedsięwzięciu zakończył się wspaniałym koncertem w Centro Cultural de Belém w Lizbonie, w którym wzięli udział znamienici goście, m.in. Ivan Lins, Aline Frazão, Karyna Gomes, Aline Frazão, Celina Pereira czy Paulo de Carvalho. Nagrania z tego koncertu można zobaczyć na kanale Any na Youtube.

Kolejnym etapem promowania języka i muzyki portugalskiej była długa trasa koncertowa w Stanach Zjednoczonych, gdzie artystka angażowała w swoją muzykę portugalską i amerykańską społeczność. Oprócz występów prowadziła przez dwa tygodnie warsztaty na niektórych uniwersytetach. W 2016 roku wróciła do USA by wystąpić na jednym z największych festiwali folklorystycznych w Lowell – Massachusetts.

Pod koniec 2016 r. Ana poleciała do Turcji na zaproszenie tamtejszej ambasady Portugalii. Jej występ w Ankarze odniósł tak wielki sukces, że pół roku później wystąpiła ponownie w Turcji dając 10 koncertów w St. Regis Istambul.

Długo wyczekiwana płyta Portucalis ukazała się pod koniec 2017 roku. Od razu została doceniona jako jedna z najlepszych płyt portugalskich 2017 roku, przynosząc Artystce nominacje do najważniejszych portugalskich nagród muzycznych, m.in. w kategoriach „najlepszy portugalski piosenkarz”, „najlepsza piosenka” (za A Verdade da Mentira) czy „najlepszy koncert” za koncert w Casa da Musica w Porto. Została też wyróżniona tytułem najlepszej piosenkarki w konkursie Prémios Festivais da Canção 2017. Także w prasie szwedzkiej i hiszpańskiej Portucalis doczekało się pozytywnych recenzji, a płytę zaliczono tam do dziesięciu najważniejszych płyt 2017 roku. Z kolei w Belgii rozpisywano się o Portucalis jako o najlepszej płycie Any, a o samej wokalistce, że posiada najwyższej jakości warsztat i repertuar, które stawiają ją na muzycznych scenach wśród najlepszych. Niemieckie źródła podają, że Portucalis to kraina snów Any Laíns (wolne tłumaczenie tytułu krążka), a jednocześnie płyta, która określa tożsamość Artystki z ostatnich 18 lat. To podróż po świecie muzyki i kolorów, etnografii i portugalskiego języka, od fado po tradycyjną muzykę Beiras i Trás-os-Montes. Sama Ana mówi, że ten album jest dedykowany wszystkim, którzy kochają ludzi, którzy lubią być ludźmi swojego kraju i rozumieją, że życie jest misją. Jest przeznaczony dla wszystkich, którzy rozumieją, że ta misja jest częścią miejsca, w którym się urodziliśmy!

A sama płyta? To prawdziwa uczta z udziałem znamienitych gości, którzy zaśpiewali z Aną w duetach – Ivan Lins, Luís Represas, Mafalda Arnauth i Filipe Raposo. Autorzy tekstów na płycie to Ana Laíns, Mafalda Arnauth, Sophia de Mello Breyner, Fernando Pessoa, José Afonso, Sebastião Antunes, Carlos Leitão, D. Dinis i D. António de Bragança, natomiast muzykę napisali Ivan Lins, Fernando Alvim, Paulo Loureiro, Filipe Raposo, Luís Caracol (znany polskiej publiczności z występów z Sarą Tavares), Helena Del Alfonso i José Lara Gruñeiro. Znalazły się też utwory tradycyjne, z ludową muzyką i tekstami, jak choćby wspaniale wykonana Mi Morena.


Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne fado jest wykonywane w domach fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach, gdzie do podstawowego składu instrumentów dochodzą inne – u Any Laíns są to perkusja, akordeon i pianino.

Organizatorem koncertu Any Laíns w Katowicach jest Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”, które działa w Katowicach i promuje szeroko pojętą kulturę portugalską w Polsce m.in. poprzez organizację koncertów, ale także organizowanie wystaw, spotkań autorskich, prezentacji podróżniczych czy wydawanie publikacji o Portugalii. Koncert Any Laíns jest pierwszym wydarzeniem w cyklu Fado w Katowicach.

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl oraz w sklepach sieci Empik, Saturn, Media Markt.

Uwaga! Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które uniemożliwią wejście na koncert.

Organizatorem i Sponsorem koncertu jest Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”

Patronat: Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza


Współpraca Redakcyjna: RMF Classic

Wyłączny dystrybutor biletów: Ticketmaster Polska


Projekt plakatu: Aleksandra Tarnawa


Fado in Katowice – Ana Laíns concert

Ana Laíns has been described as the most important interpreter of the Portuguese music of recent years. She belongs to a new generation of guards of fado which has been reflected in her music. Her vocal style and voice are unquestionable, enchanting the listener with the very first sounds. Her virtuosity has been admired all over the world.



The concert in Katowice will be the first performance of Ana Laíns in Poland. At the same time, it will be the opening concert of a series of concerts called “Fado in Katowice” organised by “My Lisbon Story” Association of Portugal Enthusiasts. The singer will promote her latest album entitled Portucalis which has already been said to be the best in her career. She has received several music awards and has been widely acclaimed by international press. She has collaborated with numerous outstanding musicians and songwriters, including Mafalda Arnauth, Diogo Clemente, Luis Caracol or Beto Betuk. She has been invited to a joint project by Boy George who was touched by her voice. Following an 18-year career and concerts all over the world, Ana Lains will finally come to perform in Poland.

The singer has released three albums so far (Sentidos, Quatro Caminhos and Portucalis), which will be available before the concert (and possible be autographed later).  

Fado is a traditional Portuguese music which was added to the UNESCO List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2011. The music originates from the XIX-century poor districts of Portuguese cities, most importantly Aflama and Mouraria in Lisbon. Traditional fado is performed by one singer accompanied by Portuguese and classical guitar. There are two basic varieties of fado: one from Lisbon and another one from Coimbra. The style from Coimbra is sung exclusively by men. Contemporary fado is performed in the so-called “Casas do fado” located in Lisbon, as well as on big stages with additional musical instruments, such as percussion, accordion and piano.


The tickets available at www.ticketmaster.pl, as well as points of sale in Empik, Saturn and Media Markt.















*********************


Fado w Katowicach to nasz pomysł na ciekawe koncerty muzyki Fado, której u nas ciągle jest za mało. W związku z tym, że siedzibą Stowarzyszenia są Katowice, postanowiliśmy organizować koncerty właśnie tutaj. W zamyśleniu będą to cykliczne wydarzenia raz w roku, na które będziemy zapraszać ciekawych artystów, wykonujących ten niesamowity i lubiany także przez polskich słuchaczy gatunek muzyczny. Już teraz zapraszamy na koncerty.
Wkrótce ogłosimy pierwszą gwiazdę Fado w Katowicach, która przyjedzie do nas jeszcze w tym roku, a tymczasem prezentujemy logo cyklu, którego autorką, podobnie jak logo Stowarzyszenia, jest Aleksandra Tarnawa (zob. tutaj). Podoba Wam się? Bo nam bardzo. Oli bardzo dziękujemy za kolejną pracę dla nas!

Komentarze

  1. Przepiękny koncert! Ja ostatnio byłam na kilku koncertach, które odbyły się w https://teatrszekspirowski.pl/ i również miło je wspominam. Zdecydowanie częściej muszę stawiać na taką rozrywkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og