Fado w Katowicach

Fado w Katowicach – koncert Any Laíns

Data: 9 listopada 2018 r., godz. 19.00

Miejsce: Filharmonia Śląska, Sala Koncertowa im. K. Stryji, ul. Sokolska 2, Katowice

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”, http://my-lisbon-story.blogspot.com

Bilety: Empik, Media Markt, Saturn oraz na www.ticketmaster.pl

Skład:
Ana Laíns – wokal
Paulo Jorge Marques Loureiro – fortepian, bas
Carlos Alberto dos Santos Lopes – akordeon
João Vitor Coelho – perkusja
Bruno Gatinho Chaveiro – gitara portugalska
Regina Gowarzewska – prowadzenieAna Laíns jest opisywana jako jeden z najważniejszych interpretatorów portugalskiej muzyki ostatnich lat. Należy do nowego pokolenia strażników fado, które jest nierozerwalnym elementem jej twórczości. Jej wokalny styl i głos są niepodważalne, zachwycają lekkością i dotykiem wraz z pierwszym dźwiękiem. To wirtuoz sceny, za co kochają ją słuchacze na całym świecie.

Katowicki koncert będzie pierwszym występem Any Laíns w Polsce. Artystka promować będzie swój ostatni album Portucalis, okrzyknięty najlepszym w jej karierze, zaśpiewa też utwory z dwóch poprzednich płyt Sentidos i Quatro Caminhos, a także tradycyjne utwory Fado. Artystka jest laureatką wielu nagród muzycznych, a pod jej adresem w samych superlatywach rozpisuje się światowa prasa. Współpracuje z wybitnymi muzykami i autorami tekstów, jak Mafalda Arnauth, Diogo Clemente, Luis Caracol czy Beto Betuk. Do współpracy zaprosił ją nawet Boy George, zachwycony jej diamentowym głosem. Po osiemnastu latach kariery i koncertach na całym świecie Ana Laíns w końcu przyjeżdża do Polski.

Ana Laíns związana jest przede wszystkim z gatunkiem fado, jednak tradycyjna muzyka portugalska to jej wielka pasja. Lubi być nazywana „kolorowym piosenkarzem”. Po raz pierwszy publicznie zaśpiewała w wieku sześciu lat w miejscowości Constância, z którą ma odtąd silny związek. W wieku 16 lat, pod kierunkiem João Chora po raz pierwszy zaśpiewała fado dla publiczności, i właściwie wtedy zaczęła się jej muzyczna droga. Jej kariera nabiera tempa, gdy w 1999 roku wygrywa główną nagrodę podczas Grande Noite do Fado de Lisboa, czyli podczas Wielkiej Nocy Fado w Lizbonie, która co roku odbywa się w lizbońskiej Alfamie i jest prezentacją najznamienitszych osobistości fado starszego i młodego pokolenia. Po tym sukcesie wyruszyła na koncerty zagraniczne – do Niemiec, Francji, Belgii, Luksemburga i USA. W 2001 roku wzięła udział w 37. Festiwalu Piosenki RTP, portugalskiej telewizji, zjawiskowo wykonując utwór „Há Sempre Alguém que Nos Quer”. Jej pierwsze wizyty w studio nagraniowym miały miejsce już w 2000 roku, kiedy przygotowała utwory na różne kompilacje fado, natomiast w 2005 roku rozpoczęła prace nad swoją pierwszą płytą, której producentem został Diogo Clemente, wybitny portugalski gitarzysta.

Płyta pt. Sentidos ukazała się w 2006 roku i zwróciła powszechną uwagę w prasie portugalskiej i międzynarodowej. W Portugalii nazwano ją „wielkim objawieniem”, natomiast brytyjski magazyn „Songlines” wyróżnił ją pochwałą jako współczesny wyraz fado i znak siły portugalskiej sceny muzycznej.

Ana Laíns interpretuje na krążku wiersze takich autorów jak Florbela Espanca, Lydia Oliveira i Antonio Ramos Rosa, a wśród autorów muzyki są Jorge Fernando, Diogo Clemente, Miguel Ribeiro czy Fernando Araujo. Trasa promocyjna obejmowała całą Portugalię, ale także Hiszpanię, Belgię, Holandię, Rosję czy Grecję.

Unikalne podejście Any Laíns do muzyki przyciągnęło uwagę i zaowocowało współpracę z wieloma najlepszymi artystami z Portugalii i poza niej. Oprócz wielu wspaniałych nazwisk z jej debiutanckiej płyty, do wybitnych twórców muzyki współpracujących z Aną dołączył Boy George, który w 2009 roku zaprosił ją do wspólnego nagrania jego przeboju Amazing Grace, który umieścił na swojej płycie, a o wokalu Any wypowiedział się, że jest wzniosły.

W 2010 roku, w dziesiątą rocznicę kariery Any ukazuje się płyta Quatro Caminhos, również wyprodukowana przez Diogo Clemente. Artysta zagrał też na płycie na gitarze. Wśród innych gości pojawiają się takie nazwiska jak Ãngelo Freire i Luis Guerreiro – obaj grają na gitarze portugalskiej. Ana debiutuje tu jako autorka tekstu do utworu Não Sou Nascida do Fado, obok takich autorów jak Natália Correia, Urugwajczyk Rubén Darío czy Brazylijczyk Carlos Drummond de Andrade. Wśród autorów muzyki wymienić należy takich twórców, jak Amélia Muge, José Manuel David czy Filipe Raposo.

Quatro Caminhos to płyta charakteryzująca się niezrównaną szerokością lirycznej ekspresji i uczciwości emocjonalnej. Była szeroko komentowana w prasie międzynarodowej. Holenderski magazyn „Jazzism” pisał o prawdziwej world music z Portugalii , a „VPro Gids” o naturalnej i eleganckiej urodzie głosu Any. „Daily Planet” z Australii też poszedł tym tropem i pisał o czystym i mocnym głosie Artystki, jako niezaprzeczalnym atucie jej repertuaru.

Jeszcze w 2010 roku Ana nagrała dodatkowo dwa utwory na płytę Beto Betuka, których autorami byli Dulce Pontes i Ivan Lins – Sob o Céu de Lisboa i Quase Haikai.

Znaczący udział Any w wykonywaniu i promowaniu tradycyjnej i wschodzącej muzyki portugalskiej został doceniony i w 2014 roku pełniła ona rolę ambasadora do spraw celebrowania ośmiu wieków języka portugalskiego. Udział w tym przedsięwzięciu zakończył się wspaniałym koncertem w Centro Cultural de Belém w Lizbonie, w którym wzięli udział znamienici goście, m.in. Ivan Lins, Aline Frazão, Karyna Gomes, Aline Frazão, Celina Pereira czy Paulo de Carvalho. Nagrania z tego koncertu można zobaczyć na kanale Any na Youtube.

Kolejnym etapem promowania języka i muzyki portugalskiej była długa trasa koncertowa w Stanach Zjednoczonych, gdzie artystka angażowała w swoją muzykę portugalską i amerykańską społeczność. Oprócz występów prowadziła przez dwa tygodnie warsztaty na niektórych uniwersytetach. W 2016 roku wróciła do USA by wystąpić na jednym z największych festiwali folklorystycznych w Lowell – Massachusetts.

Pod koniec 2016 r. Ana poleciała do Turcji na zaproszenie tamtejszej ambasady Portugalii. Jej występ w Ankarze odniósł tak wielki sukces, że pół roku później wystąpiła ponownie w Turcji dając 10 koncertów w St. Regis Istambul.

Długo wyczekiwana płyta Portucalis ukazała się pod koniec 2017 roku. Od razu została doceniona jako jedna z najlepszych płyt portugalskich 2017 roku, przynosząc Artystce nominacje do najważniejszych portugalskich nagród muzycznych, m.in. w kategoriach „najlepszy portugalski piosenkarz”, „najlepsza piosenka” (za A Verdade da Mentira) czy „najlepszy koncert” za koncert w Casa da Musica w Porto. Została też wyróżniona tytułem najlepszej piosenkarki w konkursie Prémios Festivais da Canção 2017. Także w prasie szwedzkiej i hiszpańskiej Portucalis doczekało się pozytywnych recenzji, a płytę zaliczono tam do dziesięciu najważniejszych płyt 2017 roku. Z kolei w Belgii rozpisywano się o Portucalis jako o najlepszej płycie Any, a o samej wokalistce, że posiada najwyższej jakości warsztat i repertuar, które stawiają ją na muzycznych scenach wśród najlepszych. Niemieckie źródła podają, że Portucalis to kraina snów Any Laíns (wolne tłumaczenie tytułu krążka), a jednocześnie płyta, która określa tożsamość Artystki z ostatnich 18 lat. To podróż po świecie muzyki i kolorów, etnografii i portugalskiego języka, od fado po tradycyjną muzykę Beiras i Trás-os-Montes. Sama Ana mówi, że ten album jest dedykowany wszystkim, którzy kochają ludzi, którzy lubią być ludźmi swojego kraju i rozumieją, że życie jest misją. Jest przeznaczony dla wszystkich, którzy rozumieją, że ta misja jest częścią miejsca, w którym się urodziliśmy!

A sama płyta? To prawdziwa uczta z udziałem znamienitych gości, którzy zaśpiewali z Aną w duetach – Ivan Lins, Luís Represas, Mafalda Arnauth i Filipe Raposo. Autorzy tekstów na płycie to Ana Laíns, Mafalda Arnauth, Sophia de Mello Breyner, Fernando Pessoa, José Afonso, Sebastião Antunes, Carlos Leitão, D. Dinis i D. António de Bragança, natomiast muzykę napisali Ivan Lins, Fernando Alvim, Paulo Loureiro, Filipe Raposo, Luís Caracol (znany polskiej publiczności z występów z Sarą Tavares), Helena Del Alfonso i José Lara Gruñeiro. Znalazły się też utwory tradycyjne, z ludową muzyką i tekstami, jak choćby wspaniale wykonana Mi Morena.


Fado to tradycyjna muzyka portugalska, która w 2011 roku została wpisana na Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako niematerialne dziedzictwo ludzkości. Wywodzi się z XIX-wiecznych biednych dzielnic portugalskich miast, przede wszystkim z lizbońskiej Alfamy i Mourarii. Tradycyjne fado jest wykonywane przez jednego śpiewaka, któremu towarzyszą gitara portugalska i gitara klasyczna. Wyróżnia się dwa podstawowe style fado – z Lizbony i z Coimbry. To drugie jest śpiewane wyłącznie przez mężczyzn. Współczesne fado jest wykonywane w domach fado, przede wszystkim w Lizbonie, ale także na większych scenach, gdzie do podstawowego składu instrumentów dochodzą inne – u Any Laíns są to perkusja, akordeon i pianino.

Organizatorem koncertu Any Laíns w Katowicach jest Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”, które działa w Katowicach i promuje szeroko pojętą kulturę portugalską w Polsce m.in. poprzez organizację koncertów, ale także organizowanie wystaw, spotkań autorskich, prezentacji podróżniczych czy wydawanie publikacji o Portugalii. Koncert Any Laíns jest pierwszym wydarzeniem w cyklu Fado w Katowicach.

Bilety dostępne na www.ticketmaster.pl oraz w sklepach sieci Empik, Saturn, Media Markt.

Uwaga! Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży stwarza ryzyko zakupu biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które uniemożliwią wejście na koncert.

Organizatorem i Sponsorem koncertu jest Stowarzyszenie Miłośników Portugalii „My Lisbon Story”

Patronat: Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza


Współpraca Redakcyjna: RMF Classic

Wyłączny dystrybutor biletów: Ticketmaster Polska


Projekt plakatu: Aleksandra Tarnawa


Fado in Katowice – Ana Laíns concert

Ana Laíns has been described as the most important interpreter of the Portuguese music of recent years. She belongs to a new generation of guards of fado which has been reflected in her music. Her vocal style and voice are unquestionable, enchanting the listener with the very first sounds. Her virtuosity has been admired all over the world.The concert in Katowice will be the first performance of Ana Laíns in Poland. At the same time, it will be the opening concert of a series of concerts called “Fado in Katowice” organised by “My Lisbon Story” Association of Portugal Enthusiasts. The singer will promote her latest album entitled Portucalis which has already been said to be the best in her career. She has received several music awards and has been widely acclaimed by international press. She has collaborated with numerous outstanding musicians and songwriters, including Mafalda Arnauth, Diogo Clemente, Luis Caracol or Beto Betuk. She has been invited to a joint project by Boy George who was touched by her voice. Following an 18-year career and concerts all over the world, Ana Lains will finally come to perform in Poland.

The singer has released three albums so far (Sentidos, Quatro Caminhos and Portucalis), which will be available before the concert (and possible be autographed later).  

Fado is a traditional Portuguese music which was added to the UNESCO List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2011. The music originates from the XIX-century poor districts of Portuguese cities, most importantly Aflama and Mouraria in Lisbon. Traditional fado is performed by one singer accompanied by Portuguese and classical guitar. There are two basic varieties of fado: one from Lisbon and another one from Coimbra. The style from Coimbra is sung exclusively by men. Contemporary fado is performed in the so-called “Casas do fado” located in Lisbon, as well as on big stages with additional musical instruments, such as percussion, accordion and piano.


The tickets available at www.ticketmaster.pl, as well as points of sale in Empik, Saturn and Media Markt.*********************


Fado w Katowicach to nasz pomysł na ciekawe koncerty muzyki Fado, której u nas ciągle jest za mało. W związku z tym, że siedzibą Stowarzyszenia są Katowice, postanowiliśmy organizować koncerty właśnie tutaj. W zamyśleniu będą to cykliczne wydarzenia raz w roku, na które będziemy zapraszać ciekawych artystów, wykonujących ten niesamowity i lubiany także przez polskich słuchaczy gatunek muzyczny. Już teraz zapraszamy na koncerty.
Wkrótce ogłosimy pierwszą gwiazdę Fado w Katowicach, która przyjedzie do nas jeszcze w tym roku, a tymczasem prezentujemy logo cyklu, którego autorką, podobnie jak logo Stowarzyszenia, jest Aleksandra Tarnawa (zob. tutaj). Podoba Wam się? Bo nam bardzo. Oli bardzo dziękujemy za kolejną pracę dla nas!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz