Przejdź do głównej zawartości

Zapowiedzi i nowości wydawnicze – wiosna 2021

Sporo czasu minęło od naszego ostatniego wpisu na temat literatury portugalskiej w Polsce, tymczasem wraz z wiosną pojawia się kilka nowych tytułów  pierwszy z nich ukazał się jeszcze w lutym. A wiemy, że są w planach kolejne książki, róbcie więc miejsce na półkach, a przede wszystkim rezerwujcie czas na czytanie. Dzisiaj zapowiadamy dwie książeczki dla dzieci, dwa komiksy i kolejny zbiór poezji Fernanda Pessoi. My czekamy z niecierpliwością zwłaszcza na komiks z fado w tytule, a Wy? Jeśli lubicie komiksy, pamiętajcie, że w dniach 2225 kwietnia odbędzie się Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2021. Każdy może wziąć w nim udział, bo wydarzenie będzie miało formę on-line. Więcej znajdziecie tutaj, możemy Wam jednak zdradzić, że jedną z atrakcji będzie wywiad z autorem komiksu Fado. Nocne historie, Ruim Pimentelem.

Niemożliwe
Catarina Sobral
Przełożył Jakub Jankowski
Druganoga 2021

Nie wiecie, jak opowiedzieć najmłodszym o powstaniu wszechświata? Ta książeczka wam pomoże. Ta pięknie ilustrowana opowieść zabiera najmłodszych w podróż od początków wszechświata po powstanie życia na Ziemi, gwiazd i innych planet. To kolejna książka Catariny Sobral wydana w Polsce. O poprzednich  Aciumpa i Mój dziadek  pisaliśmy tutaj. Źródło opisu tutaj.

Książka ukazała się 24 lutego 2021


Fado. Nocne historie
Rui Pimentel
Tłumaczenie: Grażyna Jadwiszczak,
Zuzanna Szpura, Jakub Jankowski

Timof Comics 2021

Lizbońskie ulice, wieczorne życie, bary i fado. Kojąca muzyka i śpiew. Przemoc i zbrodnia. Seks i komedia omyłek. To wszystko doskonale podane w opowieści o fado, która nie jest taką historią, jaką zakładasz biorąc ten komiks do ręki. Źródło opisu tutaj.

Komiks ukaże się 19 kwietnia 2021


Andromeda, czyli długa droga do domu

Ze Burney
Tłumaczenie Jakub Jankowski
Timof Comics 2021

Andromeda
to historia inicjatyczno-surrealistycznej wyprawy, w której towarzyszymy zagubionemu nomadzie. To także relacja z odnajdywania przeznaczenia, którego jednocześnie się pragnie i nie zna.
Wędrówka przez pejzaż postapokaliptyczny lub zagubiony w starożytności. Doskonały komiks portugalski, który wciąga czytelnika w świat wyobraźni autora zbudowany z mitów oraz legend, strachu, symbolizmu i przygody. Źródło opisu tutaj.

Komiks ukaże się 19 kwietnia 2021


Strajk

Eduarda Lima
Tłumaczenie Marta Tychmanowicz
Babaryba 2021


Strajk w bardzo prosty, a zarazem przejmujący sposób przedstawia najmłodszym czytelnikom problem zanieczyszczenia środowiska, nadmiaru śmieci oraz plastiku.

Zwierzęta na całym świecie zawarły milczące porozumienie: nie tylko przestały się odzywać, ale także współpracować z człowiekiem! Na kuli ziemskiej nastała zupełna cisza... Rozpoczął się strajk zwierząt!

Szkodliwa dla Ziemi działalność człowieka doczekała się w końcu odpowiedzi ze strony zwierząt, które postanowiły zaprotestować i ogłosić własną formę strajku klimatycznego! Źródło opisu tutaj.

Książka ukazała się 30 marca 2021


Inne Heteronimy

Fernando Pessoa
przekład Wojciech Charchalis
Lokator 2021

Fernando Pessoa i Inne Heteronimy: Charles Robert Anon, Carlos Otto, Joaquim Moura Costa, Vicente Guedes, Eduardo Lança, Maria José, David Merrick, António Mora, Henry More, Gaudêncio Nabos, Coelho Pacheco, dr Pancrâcio, Pantaleão, Alexander Search, Jean Seuil, Bernardo Soares… Źródło opisu tutaj.

Książka ukaże się w czerwcu 2021





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og