Przejdź do głównej zawartości

Portugalskie nowości płytowe – subiektywny wybór (8)

 


Zapraszamy na kolejny subiektywny wybór nowości płytowych. Od poprzedniego znowu minął ponad rok, a więc i płyt uzbierało się sporo, dlatego to co poniżej, to i tak wybór z wielu... Pewnie większość już znacie, ale jak zawsze mamy nadzieję, że odkryjecie dla siebie coś nowego. Przy okazji dziękujemy Wiesławowi Kołeczkowi za podsyłanie informacji o nowych płytach – wiele z poniższych tytułów słuchał jako pierwszy. Zapraszamy na muzyczną ucztę!


Fábia Rebordão
Eo Sou


7 maja ukazała się najnowsza płyta Fábii Rebordão uznawana przez krytyków za jej najbardziej ambitny z dotychczasowych projektów. To dwupłytowy album, na którym są tradycyjne utwory fado, jak i nowe kompozycje, w których artystka świetnie się odnajduje. Sama napisała kilka utworów, autorami innych są m.in. Carolina Deslandes, Jorge Fernando, Luísa Sobral czy Agir.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify

Teresinha Landeiro
Resume


Na swoją najnowszą płytę Teresinha Landeiro napisała wszystkie teksty, natomiast autorzy muzyki to m.in. Pedro Castro, Joaquim Campos, czy Francisco Gonçalves. To przede wszystkim fado, które jest istotą twórczości artystki, ale także nieco jazzu czy pojawiające się elementy samby. Wśród zaproszonych gości jest Gasper Varela, z którym wspólnie oddają hołd Celeste Rodrigues.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify

Sara Correia
Do Coração


Druga płyta tej niezwykle utalentowanej artystki ukazała się we wrześniu ubiegłego roku i od tego czasu podbija serca słuchaczy fado (a także krytyków) na całym świecie. Artystka współpracowała m.in. z Diogo Clemente, który oprócz tego, że wyprodukował płytę, napisał na nią kilka utworów. Kolejne single i teledyski potwierdzają wyjątkowość tej młodej artystki.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i na Youtube

Gisela João
Aurora


Trzecia płyta artystki ukazała się 9 kwietnia. Płyta przynosi jaśniejsze dni po okresie niepewności, a sama artystka prezentuje się na niej także jako autorka tekstów i muzyki. To przede wszystkim nowy autorski materiał, ale znajdziemy tam też tradycyjne fado oraz znany i rozpoznawalny sposób śpiewania artystki.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify


Joana Amendoeira
Na Volta da Maré


Dziesiąty studyjny album artystki ukazał się 14 maja i jest oceniany jako najbardziej zaskakujący i dojrzały w jej dorobku. Artystka bardziej niż na głos stawia na duszę pokrytą bliznami i łzami, ale jednak więcej na niej uśmiechów, radości i spotkań. Autorami utworów są Fred Martins i Tiago Torres da Silva. Wspólnie z artystką zabierają słuchacza na plażę, do sekretów, które płyną z morza, przekazują uściski i nadzieję.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify

Ana Laíns
Ana Laíns e Convidados


14 maja ukazał się długo wyczekiwany album celebrujący 20-lecie kariery artystki. Materiał zarejestrowano podczas jubileuszowego koncertu w Casinho Estoril, podczas którego z Aną wystąpili zaproszeni goście. Oprócz samego repertuaru ważna jest też dołączona do albumu książeczka, w której wszystkie teksty utworów przetłumaczono także na język mirandyjski – drugi oficjalny język Portugalii, który Ana promuje i upowszechnia. Więcej o płycie napiszemy wkrótce na blogu.
👉Płyta jest dostępna m.in. we FNAC

Marco Oliveira
Ruas e Memórias


Trzeci album artysty ukazał się 28 maja. Wokalista, poeta, kompozytor i gitarzysta proponuje wydawnictwo z tradycyjnym fado z poezją Manueli de Freitas i Any Sofii Paiva oraz kilkoma oryginalnymi utworami. Ten niezwykły album został podzielony na dwie części – jasnoniebieską (dzień) i ciemnoniebieską (noc).
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify


Mariza
Mariza Canta Amália


20 listopada ubiegłego roku ukazał się ostatni album Marizy, tym razem w całości poświęcony królowej fado Amálii Rodrigues. Artystka świętowała nią zarówno setne urodziny Amálii, jak i 20 lat swojej kariery. To piękne interpretacje, i choć w repertuarze Marizy nigdy nie brakowało twórczości Amálii, tej płyty warto posłuchać, bo po prostu jest piękna.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Cuca Roseta
Amália Por Cuca Roseta


Ta płyta, która ukazała się 29 maja ubiegłego roku, to nie tylko hołd złożony Amálii w setną rocznicę jej urodzin, ale też osobiste podziękowanie od Artysty dla Artysty, którego dzieło stało się od początku fundamentem artystycznej drogi Cuki i jej rozwoju jako pieśniarki fado.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Cuca Roseta
Meu


Artystka nie próżnuje i w ubiegłym roku ukazała się jeszcze jedna jej płyta, tym razem całkowicie autorska, na którą Cuca napisała w całości wszystkie utwory. To najbardziej osobisty krążek artystki, najbardziej prawdziwy, ale też i odważny, bo nie często zdarza się, by na płycie fado były wyłącznie nowe autorskie utwory.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube 


Dino D’Santiago
Kriola


W listopadzie ubiegłego roku ukazał się album artysty, który ma obecnie największy wpływ na muzykę portugalską i nie tylko. Album powstał między Lizboną a Londynem i jest prawdziwą eksplozją muzyki świata, mieszanką wpływów tworzącą niezwykle przyjemną muzyczną ucztę – fani artysty nie będą zawiedzeni.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Pedro Abrunhosa
Corpo i Alma


Muzyczne podsumowanie niemal 30 lat kariery artysty albumem, na który wybrał 36 najważniejszych utworów i podzielił je na dwie płyty – „Szybko” i „Wolno”. Album jest odzwierciedleniem muzycznej drogi artysty, jego wyborów i współpracy. Pojawia się też niepublikowany wcześniej duet z Caroliną Deslandes.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Sérgio Godinho
Sérgio Godinho e Orquestra Metropolitana de Lisboa ao Vivo no São Luiz


W ubiegłym roku ukazał się album artysty, którym rozpoczął on świętowanie 50 lat kariery. To nagrany wspólnie z Orquestra Metropolitana de Lisboa poprzedni album Sérgio Godinho Nação Valente, a tym samym powrót do klasyki, za którą najbardziej cenimy artystę.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube

Júlio Resende
Fado Jazz Ensemble


Bardzo udane połączenie jazzu i fado. Na płycie z października ubiegłego roku krzyżują się dźwięki gitary portugalskiej i fortepianu a także kontrabasu i perkusji tworząc niezwykłe brzmienia oddające kreatywność i doświadczenie artysty. Na płycie znalazły się też wykonania wspólnie z Liną i zespołem Deolinda.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube

Pedro Jóia
Zeca


Płyta, która ukazała się pod koniec maja ubiegłego roku, jest hołdem złożonym przez portugalskiego gitarzystę dla twórczości José Afonso. To bardzo dobre aranżacje na gitarę, w których utwory portugalskiego barda nabierają nowych barw. Nie można tego albumu przegapić.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube



Tiago Bettencourt
2019 Rumo ao Eclipse


Tiago jest pisarzem emocji i artystą o rzadkiej głębi, zarówno w tekstach, interpretacji, jak i koncepcji artystycznej, którą prezentuje w swoich utworach. To wszystko znajdziecie też na jego najnowszej płycie, która ukazała się w październiku ubiegłego roku.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Amália Rodrigues
Amália no Mundo


Jeden z wielu albumów poświęconych królowej fado, jest jednak o tyle wyjątkowy, że to przede wszystkim 320-stronicowa książka, w której zebrano okładki wszystkich płyt winylowych Amálii wydanych na świecie. Na dwóch dołączonych do albumu płytach znalazły się m.in. hiszpańsko- i francuskojęzyczne nagrania artystki.
👉Płyta jest dostępna m.in. we FNAC


Carlos do Carmo
E Ainda...


Ostatni album artysty, który ukazał się już po jego śmierci, 16 kwietnia tego roku. Płyta powstawała przez trzy lata, a wśród współpracowników i autorów pojawiają się takie nazwiska, jak Herberto Hélder, José Saramago, Sophia de Mello Breyner, Hélia Correia, Júlio Pomar, Vasco Graça Moura, Jorge Palma i Paulo de Carvalho. Albumowi towarzyszy DVD z koncertem zarejestrowanym w 2019 roku w lizboński Coliseu.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube

Inês de Vasconcellos
Amplexo


Debiutancki album Inês de Vasconcellos ukazał się w maju tego roku. To przede wszystkim dobre i eteryczne fado, ale nie tylko. Autorami utworów są Rodrigo Costa Felix, Tiago Machado, Edu Mundo, Ricardo Cruz, Rogério Charraz, Vasco Graça Moura czy Mário Pacheco.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify


Salvador Sobral
Bmp


28 maja ukazała się długo oczekiwana płyta, którą artysta nagrał na początku roku we Francji. Po raz pierwszy na albumie artysty są wyłącznie jego kompozycje, powstałe we współpracy z Leo Aldrey. Oprócz utworów w języku portugalskim są też dwie piosenki po hiszpańsku i dwie po angielsku.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Beatriz Nunes, André Rosinha, Paula Sousa
À Espera do Futuro


Wspólny projekt trójki artystów, którzy postanowili połączyć muzyczne doświadczenia i nagrać niepublikowane dotąd wspólne utwory. Ta płyta to jazz, tradycyjna muzyka klasyczna i portugalska muzyka regionalna.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube



Duarte
No Lugar Dela


20 marca ukazał się album Duarte, który, jak mówił artysta, powstał z kompulsywnego słuchania utworu Algemas napisanej przez Álvaro Duarte Simõesa w interpretacji Amalii Rodrigues. Artysta przyznał też, że poza fado na tej płycie eksploruje też inne muzyczne terytoria. To płyta, którą artysta walczy ze złośliwością dni, które stają się nie do zniesienia, jeśli tylko nie stajemy do boju.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Maura Airez
21Maura


Debiutancki album Maury ukazał się w lutym tego roku. To krążek inspirowany fado i osobistym życiem artystki, która debiutuje też jako autorka tekstów w niektórych utworach. Śpiewa też dobrze znane utwory, jak choćby Fado Mãe Dulce Pontes czy Noite de Saudade z tekstem Florbeli Espancy.
👉Płyta jest dostępna m.in. na Spotify i Youtube


Cherry
The Good Breakup

Ostatnia płyta Cherry ukazała się pod koniec poprzedniego roku. To mieszanka popu, indie popu i jazzu, która od razu wpada w ucho. Utwory na płycie są śpiewane po angielsku. Niestety krążek trudno zdobyć, fragmenty twórczości Cherry znajdziecie na Youtube.
👉Płytę można zdobyć wysyłając e-maila do artystki














Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og