Przejdź do głównej zawartości

Lisboa na Rua – mnóstwo atrakcji kulturalnych od 20 sierpnia do 20 września 2015 r. w Lizbonie



Plakat tegorocznej edycji Lisboa na Rua
Między 20 sierpnia a 20 września w Lizbonie odbędzie się kolejny ciekawy festiwal. To cykliczna impreza pod nazwą Lisboa na Rua, której wydarzenia odbywają się w różnych częściach Lizbony i są bezpłatne. Program, który jest obszerny i obejmuje kilka wydarzeń każdego dnia, możecie przejrzeć na stronie festiwalu lub tutaj.
Wydarzenia są pogrupowane na różne kategorie. Jedną z najbardziej mnie interesujących jest cykl koncertów pod nazwą Sou do Fado, które odbędą się na placu przy Teatro Nacional de São Carlos o godz. 21.30. Wystąpią Raquel Tavares (21.08), Amélia Muge (28.08), Katia Guerreiro (29.08), António Chaínho (4.09) i Jorge Fernando (11.09). Lista wykonawców jest bardzo ciekawa, a że będę na przełomie sierpnia i września w Lizbonie, liczę na to, że uda mi się zobaczyć występy Amélii Mugel i Katii Guerreiro. Jeśli tak – na pewno o tym napiszę ;-) Występom w ramach tego cyklu patronuje Museu do Fado.
Z kolei bardzo żałuję, że nie wezmę udziału w występie Orquestra Gulbenkian, który odbędzie się 20 września o godz. 20.00 na Praça da Municipio. Jeśli ktoś będzie wtedy w Lizbonie – gorąco polecam, zwłaszcza że rzadko można zobaczyć tę orkiestrę na świeżym powietrzu podczas ogólnodostępnego koncertu. Zazwyczaj można jej posłuchać w Grande Auditório Gulbenkian w Lizbonie, gdzie odbywają się regularne występy cykliczne odpowiednie na każdą porę roku. Historia orkiestry sięga 1962 roku, zdobyła mnóstwo międzynarodowych nagród, dostępne są nagrania CD, jednak to występy na żywo są najlepsze.
Ciekawie zapowiadają się też występy w cyklu A Arte da Big Band. 20 sierpnia o godz. 19.00 w Jardim Arco do Cego można będzie zobaczyć występ istniejącej od 2002 r. Orquestra Angrajazz z azorskiego Angra do Heroísmo. 27 sierpnia o godz. 19.00 w Parque da Quinta das Conchas wystąpi ciekawy Big Band do Município da Nazaré. 3 sierpnia o godz. 19.00 na placu przy dworcu Rossio odbędzie się koncert niemieckiej orkiestry Thoneline Orchestra „Black&White Swan”, a 17 września, też o 19.00, na Ribeira das Naus wystąpi Orquestra de Jazz do Hot Club de Portugal składająca się z najlepszych portugalskich muzyków jazzowych.
W cyklu Clássicos naRua występy będą się odbywać 22 i 29 sierpnia oraz 5, 12 i 19 września. Wystąpią m.in. Alis Ubbo Ensemble, którzy czerpią z tanga oraz Ensemble de Metais e Bateria, którzy wykonają utwory Franka Zappy.
Z kolei Noites de Verão – MNAC to koncerty 21 i 28 sierpnia oraz 4 września organizowane jako Jardim das Esculturas przez Museu do Chiado. Cykl występów ma na celu promować cel i misję muzeum poza jego murami. W ramach Cidade das Tradições (czyli miasto tradycji) odbędą się występy, które z założenia mają promować społeczną świadomość portugalskiej tradycji i dziedzictwa kulturowego. 18 września wystąpi Amélia Muge (wcześniej usłyszymy ją w cyklu Sou do Fado), 20 września Toques do Caramulo. 19 września o 22.00 w Parque de Jogos 1º de Maio wystąpią Danças Ocultas i Orquestra Filarmonia das Beiras, a między 18 a 20 września będą miały miejsce różne Actividades związane z promowaniem portugalskiej tradycji.
W ramach całej Lisboa na Rua odbędzie się jeszcze wiele innych koncertów, pokazów filmowych i występów teatralnych oraz różnego rodzaju akcji artystycznych, na które na pewną natkną się osoby przebywające w tym czasie w Lizbonie, bo teren imprezy obejmuje całą stolicę. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Polecam.

Mapa wydarzeń festiwalowych

 Poniżej próbka twórczości Artystów, którzy pojawią się na tegorocznej Lisboa na Rua:












Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og