Przejdź do głównej zawartości

Portugalskie nowości płytowe - subiektywny wybór

W ostatnim czasie ukazało się w Portugalii sporo ciekawych płyt z muzyką, nie tylko fado. Niektóre są dostępne u nas, większość jednak nie. Być może moje poniższe propozycje ułatwią Wam wybór, gdy już znajdziecie się we Fnacu i staniecie przed dylematem: co kupić tym razem?
Kolejność prezentowanych płyt jest przypadkowa, a ich okładki skopiowałem ze strony www.fnac.pt.



Espelho
Diogo Piçarra


Artysta jest zwycięzcą programu Idol z 2012 r. Na płycie są utwory, które sam skomponował i do których napisał teksty. Album wyprodukował Fred Ferreira, a sam Diogo zdobywa w Portugalii coraz większą popularność, która przekłada się   na ilość sprzedanych płyt oraz odsłon filmów Artysty na Youtube.com.




Caixa Amália

Amália Rodrigues

Nowa kompilacja z utworami Amálii Rodrigues, na której znalazło się 55 utworów. Jeśli ktoś cierpi na niedobór płyt Amalii – polecam to 4-płytowe wydawnictwo, zwłaszcza że aktualnie album kosztuje niecałe 15 €.










Romance(s)
Aldina Duarte

Na swojej najnowszej płycie Artystka śpiewa, gra na altówce i na gitarze. Połączenie tradycyjnej muzyki fado z wierszami Maria do Rosário Pedreira dało efekt przepięknych melodii, od których słuchania nie można się oderwać. Dodatkową wartość albumowi dodają zaproszeni goście: Ana Moura, Filipa Cardoso i Camané.









Riû

Cuca Roseta

Trzecia płyta Artystki trafiła do sklepów 18 maja i obecnie jest na szczycie listy sprzedaży w Portugalii. Płycie towarzyszy też trasa koncertowa. Cuca Roseta wykonuje tutaj fado, które jednak wybiega daleko poza gatunek tworząc ciekawe brzmienia, łatwo wpadające w ucho.












Sem Dor Nem Piedade
Duarte

Płyta Artysty jest poniekąd ucieczką od głównego nurtu fado, co nadaje zawartej na krążku muzyce jeszcze większej wrażliwości i wprawia słuchaczy w stan muzycznego odlotu.









Infinito Presente 

Camané

Artysta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać, wraca po pięciu latach z nową płytą, która jak zwykle zachwyca pięknym lirycznym fado w męskim wykonaniu. Płyta jest też dostępna w edycji limitowanej z DVD.












Ó Brigada! Discografia Completa 40 Anos
Brigada Victor Jara

Brigada Victor Jara to folkowa grupa, która nagrywa od 40 lat. Z okazji tej jakże okrągłej rocznicy powstało omawiane wydawnictwo, na które składa się 10 płyt wydanych dotąd przez zespół z Coimbry.



Tratamento Acústico 

Luís Represas

Płyta jest albumem, na który składają się dwa krążki CD i DVD z zarejestrowanym występem, jaki Artysta wraz zaproszonymi gośćmi dał w ubiegłym roku w Centro Cultural de Belém. Luís Represas jest gwiazdą portugalskiej muzyki popularnej, gra na gitarze i komponuje. W 1976 r., wraz z takimi muzykami jak João Gil, João Nuno Represas, Manuel Faria i Artur Costa założył zespół Trovante, od 1993 r. kontynuuje karierę solową.








Corvos Convidam
Corvos

Szósty album Corvos trafił do sklepów 6 kwietnia. Muzycy zaprosili do współpracy wybitne nazwiska portugalskiej sceny muzycznej, m.in. António Manuel Ribeiro, Carlos Tavares, Pedro Oliveira, Luis Varatojo, Tim, Luis Portugalia, Michelangelo czy Luis Tamy. Na warsztat poszły najbardziej charakterystyczne motywy portugalskiej muzyki rockowej lat 80. ubiegłego wieku, a efekt jest zachwycający. Warto zwrócić uwagę, że jest to pierwsza płyta Corvos, czyli Kruków, nagrana w języku portugalskim.


(R)evolução

Amor Electro

Amor Electro to portugalska grupa popowa, która powstała w 2011 r. Mają już na koncie sporo sukcesów w swojej kategorii, m.in. nominację do Europejskiej Nagrody Muzycznej MTV dla najlepszego portugalskiego wykonawcy. (R)evolução to drugi album grupy. Do typowo popowej muzyki wplatają elementy tradycyjnej muzyki portugalskiej, a także gitarę portugalską i akordeon. Czasami wychodzą z tego bardzo ciekawe kompozycje.








Oriente
Carlos Maria Trindade

Carlos Maria Trindade jest wybitną postacią na portugalskiej scenie muzycznej. Występował w zespole Heróis do Mar, obecnie wchodzi w skład grupy Madredeus. Jest też producentem wielu płyt – w tym zakresie współpracował m.in. z Paulem Bragança czy Marizą. Jego płyta Oriente, która ukaże się w czerwcu, to wynik podróży na Wschód, będących niezwykłą inspiracją do stworzenia tej wyjątkowej muzyki.





O Quanto Somos Semelhantes 

Frei Fado

Nowa płyta zespołu z Porto, o której napisano, że jest projekcją naszej tożsamości, ale także naszego postrzegania świata, miłości i relacji międzyludzkich. Teksty utworów to wiersze takich autorów, jak Valter Hugo Mãe, Eugénio de Andrade, Manuel António Pina, António Mega Ferreira e José Jorge Letria.







A Jangada de Pedra
Fado Violado

Ciekawy projekt muzyczny łączący portugalskie fado z hiszpańskim flamenco. Materiał, który znalazł się na płycie, jest efektem prac stworzonych w ramach projektu Os Fado Violado.



Canção para Titi | Os Inéditos 1993

Carlos Paredes

Wznowienie płyty mistrza gitary portugalskiej, która pierwsze wydanie miała w 1993 r.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Portugalskie lektury na drugą połowę wakacji, czyli polecam książki, które niedawno czytałem + KONKURS

Wakacje w pełni, a oprócz wojaży to także dodatkowy czas na czytanie. Dla niektórych może to także czytanie w trakcie PODRÓŻY, bo na pewno są wśród Was tacy, którzy czytają zawsze i wszędzie i bez książki nie ruszają się z domu, jak piszący te słowa. Niektóre z opisanych poniżej książek czytałem na początku roku, a więc już jakiś czas temu, inne z kolei skończyłem przed kilkoma dniami, więc jestem w miarę na bieżąco jednak pisząc tego posta posługuję się opisami, a zwłaszcza komentarzami czytelników z portalu lubimyczytac.pl, który bardzo lubię i na którym mam konto, a opinie innych czytelników często pozwalają mi zweryfikować moje opinie o książce, przypomnieć zapomniane szczegóły albo zwyczajnie zrozumieć niejasne sytuacje opisane na przeczytanych stronach. Pewnie większość z prezentowanych poniżej książek już czytaliście, ale może się zdarzy, że podsunę komuś idealną lekturę na drugą połowę lata. Dodatkowo, dzięki uprzejmości Domu Wydawniczego Rebis ogłaszam konkurs, w któ

25 kwietnia 1974 - Rewolucja Goździków w sztuce ulicznej dzisiejszej Lizbony i wiecznie żywa pieśń Zeci Afonsa "Grândola, Vila Morena"

Źródło zdjęcia tutaj 25 kwietnia obchodzony jest w Portugalii jako rocznica Rewolucji Goździków – w tym roku już 41. W skrócie można powiedzieć, że był to wojskowy zamach stanu, który doprowadził do obalenia w Portugalii dyktatury Marcelo Cayetano (następcy Antónia Salazara). Nazwa, całkiem przyjemna dla ucha, pochodzi stąd, że żołnierzom wtykano w lufy karabinów właśnie goździki, a całe wydarzenie przebiegło niemal bezkrwawo – zginęły cztery osoby (z rąk tajnej policji DGS – Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa, dawna PIDE – Policja Międzynarodowa i Ochrony Państwa, podczas oblężenia jej siedziby). Następstwem tych wydarzeń była też dekolonizacja portugalskich terytoriów w Afryce i Azji oraz rozpoczęcie procesu demokratyzacji systemu politycznego Portugalii, w której od 1945 r. istniała dyktatura wprowadzona przez Antónia Salazara. Zaczęło się od tego, że 25 kwietnia tuż po północy lizbońska rozgłośnia radiowa Rinasenza nadała zakazaną przez cenzurę pieśń Grândola, Vila Morena

Mariola Landowska - polska malarka w Portugalii (i jej wystawa Mundo Colorido w Open Gallery Moniki Krupowicz w Szczecinie)

Pracownia Marioli Landowskiej w Paço de Arcos Mariola Landowska jest polską malarką mieszkającą i pracującą w Portugalii. Moja historia z twórczością Artystki to jedna z (moich) lizbońskich historii. Pewnego razu, oglądając piękne obrazy i kafle w galerii (której nazwy niestety nie pamiętam) pani z obsługi zapytała mnie, skąd jestem. Gdy usłyszała, że z Polski zapytała, czy znam twórczość Marioli Landowskiej, bo obraz który przed chwilą oglądałem to właśnie jej praca. Gdy przyszedłem do galerii następnego dnia, żeby kupić upatrzony wcześniej kafelek, pani już wiedziała że za kilka dni (bodajże 12 czerwca ubiegłego roku) miał być wernisaż wystawy prac Marioli Landowskiej Mona Lisa i inne w galerii CNAP, na który zresztą mnie zapraszała. Data wernisażu była jednak dniem mojego wylotu z Lizbony do Polski. Po powrocie oczywiście zapoznałem się z twórczością tej znakomitej (teraz już to wiem) malarki, odnalazłem jej profil na Facebooku oraz stronę internetową. Wiele obrazów, które og